Po remoncie Pałacu Krasińskich, czyli Pałacu Rzeczypospolitej, otwarto go dla zwiedzających. Trzeba przyznać, zrobiono to z prawdziwą pompą. Zorganizowano wystawę „Pan Herbert – podróżnik”, którą można zwiedzać jeszcze przez kilka dni i to bezpłatnie.
Wybierzcie się, bo na prawdę warto. Samo miejsce jest niesamowite, o czym poniżej.
Jak trafiliśmy do Pałacu Krasińskich?
Od czasu do czasu lubimy wyrwać się z dzieciakami z naszej tygodniowej rutyny i zabrać je na zwiedzanie jakiegoś niecodziennego zakątka Warszawy. Idealną sposobnością ku temu był drugi długi weekend listopadowy. Zachęceni licznymi relacjami obserwowanych blogów i fotografów, swoje kroki skierowaliśmy do Pałacu Krasińskich, znajdującego się na skraju Ogrodu Krasińskich i Placu Krasińskich.
Co takiego dzieje się w Pałacu Krasińskich?
Pałac Krasińskich przechodził w ostatnim czasie remont, po którym otworzył się na zwiedzających 21 maja 2024 koncertem i pokazem multimedialnym. Pierwsza dłuższa wystawa czasowa była poświęconą Czesławowi Miłoszowi.
Warto wspomnieć, że pałac jest filią Biblioteki Narodowej i oprócz multimediów, w swych murach skrywa wiele bezcennych dzieł polskiej kultury pisanej.
Wystawa, jak na polskie standardy i podejście do tak poważnych tematów jak ikony polskiej literatury i sztuki, jest bardzo niekonwencjonalna. Multimedialne prezentacje doskonale komponują się z wnętrzami odnowionego Pałacu Krasińskich.
W salach pałacu można znaleźć rękopisy Zbigniewa Herberta, które wraz z towarzyszące im immersyjnymi, audiowizualnymi instalacjami zapraszają do podróży śladami poety.
Wszystko to znajduje się na pierwszym piętrze pałacu, ale jest jeszcze parter. Na nim jest kolejna ekspozycja i można tam znaleźć wiele niesamowitych egzemplarzy polskiego piśmiennictwa i przykładów druku.
Wystawy są tak skonstruowane, że miejscami znajdują się również multimedialne atrakcje skierowane do najmłodszych odwiedzających. Mogą oni spędzić przy nich długie minuty, bawiąc się i ucząc.
Właśnie tak powinny wyglądać współczesne ekspozycje multimedialne – budować wartość dla dorosłych, a przez atrakcyjnie podaną rozrywkę – uczyć najmłodszych. Wielkie brawa dla organizatorów za odrobienie pracy domowej!
Zapraszamy Was, żebyście samodzielnie wyrobili sobie opinie o tym miejscu oraz wystawie. A jak już wrócicie, to koniecznie podzielcie się w komentarzach swoimi wrażeniami, na temat miejsca i samego wydarzenia!